• IMG_0097

Koncert 24 lutego

Koncert polsko-czeskiej muzyki romantycznej. W programie utwory skrzypcowe Henryka Wieniawskiego, Antona Dvoraka i utwory fortepianowe Fryderyka Chopina. Wystąpią Mariusz Monczak (skrzypce) i Jerzy Owczarz (fortepian). Koncert jest organizowany w ramach Dolnośląskich Salonów Muzycznych, powstałych w Wojnowicach w 2015 roku. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na stronie https://polskoczeskie.evenea.pl.

Mariusz MonczakMariusz Monczak po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu, gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Występuje z wybitnymi muzykami i współpracował ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti inni. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie. Podczas trwania Przystanku Woodstock 2005 w Kostrzynie nad Odrą, jego Orkiestra SmyczkowaKostrinella dwukrotnie wystąpiła na dużej scenie, grając Lato z Czterech Pór Roku i OrawęWojciecha Kilara.

Jerzy-Owczarz-zdjęcie-STR3-e1470075490898Jerzy Owczarz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Podczas studiów został wyróżniony stypendium rektorskim, przyznawanym najlepszym studentom. W czerwcu 2016 otworzył przewód doktorski w dziedzinie pianistyki solowej na akademii im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod opieką naukową dr. hab. Macieja Pabicha. Kształcił się także na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. W kraju występował z recitalami we Wrocławiu (w tym dwukrotnie na scenie Filharmonii Wrocławskiej), Wałbrzychu (w tym raz z recitalem w Filharmonii Sudeckiej) Krakowie, Warszawie, jak również w mniejszych miejscowościach. Koncertował również dla zagranicznej publiczności: na Węgrzech (Budapeszt), w Anglii (Londyn, Hammerwood), Włoszech (Massafra), Niemczech (Goerlitz), Czechach (Ostrawa, Karvina) i Chinach (Shenzhen, Guangzhou, Ningbo, Jiaxing, Hnagzhou, Shanghai, Beijing, Changchun, Tianjin).Zajmuje się także organizowaniem życia muzycznego na terenie Dolnego Śląska, od sierpnia 2015 jest dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Wojnowickie Salony Muzyczne, które w kwietniu 2016 przerodziły się w Dolnośląskie Salony Muzyczne.

DSM logotypDolnośląskie Salony Muzyczne powstały dla realizacji dwóch zasadniczych celów. Pierwszym z nich jest odrodzenie tradycji koncertów salonowych, dzięki którym publiczność miała możliwość obcować z muzyką klasyczną w nieco mniej formalny sposób, niż ma to miejsce na wielkich salach koncertowych. Dzięki temu twórczość Bacha, Mozarta i innych geniuszy, była dla ówczesnych odbiorców bardziej zrozumiała, przystępna, a przez to bliższa. Czyniło ją to elementem codziennego życia, rozrywką. Drugim założeniem jest integracja dolnośląskiego środowiska muzycznego na poziomie instytucjonalnym oraz personalnym. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi instytucjami i organizacjami, które są zainteresowane wzbogaceniem życia kulturalnego swojej miejscowości.