• IMG_0097
  • Turniej Rycerski AD 2017. © Przemek Piwowar
  • Turniej Rycerski AD 2017. © Przemek Piwowar

Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Dolny Śląsk to kraina zaliczana do jednych z najbardziej atrakcyjnych i różnorodnych w kraju.

Dolny Śląsk to monumentalne pasma górskie i malownicze kotliny, poprzecinane rwącymi górskimi strumieniami. To kraina urozmaiconych krajobrazów, obfitująca w wiele unikatowych gatunków zwierząt i roślin, a także uroczych miast i miejscowości szczycących się wspaniałymi zabytkami i wielokulturową historią.

Dolny Śląsk to region o bogatej przeszłości, pełnej niewyjaśnionych zagadek i tajemnic. To miejsce wielu wojen i najazdów, a o jego burzliwej przeszłości świadczą ruiny zamków, fortec i warowni. W wyniku tak ożywionych dziejów następowało nawarstwianie kultur, przenikanie się napływających tu stylów i tradycji.

Bez wątpienia perłami architektury są zabytki Szlaku Cysterskiego w Lubiążu, Trzebnicy, Henrykowie, Krzeszowie oraz zabytkowe kamieniczki w rynku Wrocławia, Hala Stulecia czy Aula Leopoldina. Ogromną atrakcją stolicy Dolnego Śląska jest Panorama Racławicka przywieziona tak jak zbiory Ossolineum czy pomnik Aleksandra Fredry ze Lwowa. Szczególną rangę mają miejsca kultu katolickiego w Wambierzycach i Bardzie. W Świdnicy i Jaworze znajdują się wielkie drewniane kościoły protestanckie, zwane Kościołami Pokoju, bowiem wybudowano je na mocy Pokoju Westfalskiego w XVII wieku. Dziś są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Murowane zamki i warownie powstawały na Dolnym Śląsku już od XIII wieku. Najczęściej budowane na górujących nad okolicą skałach i wzgórzach, strzegły granic śląskich księstw. Do dzisiejszych czasów zachowało ich się przeszło 100. Poszukiwacze skarbów do dziś penetrują niezbadane sztolnie Walimia i Głuszycy, tajemnicze podziemia czy lochy Twierdzy Kłodzkiej i Srebrnogórskiej. To oczywiście tylko jedna setna miejsc, które warto tu zobaczyć. Region ten to też prawdziwa perła przyrodnicza. Około 17% powierzchni stanowią tu obszary o wysokich wartościach przyrodniczych; są to parki narodowe, rezerwaty przyrody, chronione krajobrazy. W niezwykle atrakcyjnych turystycznie Sudetach, obok malowniczych Karkonoszy, kryjących w sobie przyrodnicze cuda, znajdują się Góry Stołowe z fantastycznymi labiryntami skalnymi i formacjami z piaskowca. Rajem na ziemi dla pasjonatów ornitologii możemy nazwać Stawy Milickie, gdzie występują unikatowe, w większości chronione, gatunki ptaków. Każdego zachwyci bogactwo krajobrazów największych Kotlin – Kłodzkiej i Jeleniogórskiej.

Dodając do wizerunku tych ziem największą w Polsce ilość leczniczych zdrojów, słynących ze znakomitych wód, otrzymamy swoistą oazę dla łaknących wytchnienia turystów.

mapka_16_zamkow